قتل عام اصلی در جاده های ایران است، نه سیل!

  • توسط بابک بوترابی
  • ۲ سال پیش
  • 0

سیل واقعی در جاده های ایران است

در حالی سال 1398، روزهای آغازین خود را سپری می کند که سیل های متعددی نقاط مختلفی از کشور را درنوردیده است و خسارات بعضاً جبران ناپذیری را ایجاد کرده است. سیل در نقاط مختلفی از کشور حادث شده است و این بار تفاوتی بین استان گلستان و روستای آق قلا و دروازه قرآن شیراز و استان های کردستان و لرستان و حتی نقاط مرکزی ایران قائل نشده است و هر چه بر سر راه خود دیده است، با خود برده است.

سیل پست های اینستاگرامی “سیل”

در همین زمان به صورت کاملاً طبیعی، بخش عمده ای از مردم ایران و خصوصاً به اصطلاح سلبریتی ها در شبکه های اجتماعی شروع به همدردی با حادثه دیدگان این سیل ها شده اند و نیش و کنایه های قابل توجهی نیز حواله سیاستمداران و مسئولین کشور کرده اند و بی توجهی مسئولین را عامل این میزان از خرابی ها دانسته اند. برخی نیز شماره *780# مربوط به جمعیت هلال احمر را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک گذاشته اند که مردم بتوانند کمک های نقدی خود را برای کمک به حادثه دیدگان پرداخت نمایند.

هیچ ایرادی نسبت به این رویه ندارم و بنده نیز مسئولین را مقصر می دانم! یعنی به بیان بهتر اصلاً نمی توان مسئولین را مقصر ندانست! اما برخورد احساسی مردم ایران با کمک شبکه های اجتماعی باعث شده است تا اولویت های مردم و مسئولین اساساً جابه جا شود! تغییر این اولویت هاست که بسیار عجیب است و بسیار تأسف بار!

مسئله تعجب آور این است که تا این لحظه، طبق آمارهای رسمی کشور، حدود 17 نفر در سیل های استان های گلستان و شهر شیراز جان خود را از دست داده اند که البته به نظر می رسد این آمار با گذر زمان و کشفیات جدید، افزایش یابد. اما همزمان با این همه سیل های ترسناک، نسل کشی وحشتناکی در جاده های ایران در حال وقوع است که هیچ صدایی از سلبریتی ها بابت آن شنیده نمی شود. هیچ نماینده مجلسی راجع به آنها دغدغه ندارد و اساساً هیچ مسئولی در کشور وجود ندارد که حتی عرضه بیان آن را در مقیاس رسانه های جمعی داشته باشد، چه برسد به حل این معضلات!

شاید بتوان گفت که امروزه، تنها کارکرد شبکه های اجتماعی در برخورد با این نوع پدیده های هولناک، ایجاد یک حس همدردی کاذب است که به جای آنکه سازنده باشد، فقط رخوت بیشتری در مخاطبان این شبکه ها اجاد می کند.

خیلی از سلبریتی ها گمان می کنند با گذاشتن یک پست اینستاگرامی، مسئولیت اجتماعی خود را انجام داده اند و از سوی دیگر، 4 تا حرف کلفت نیز بار مسئولین اجرایی کشور می کنند تا محبوبیت خود را از دست ندهند و هوادارنشان یک وقت خدای ناکرده انگِ حکومتی بودن به آنها نزنند!

فقط در سال 1397، بیش از 28000 ایرانی (بیست و هشت هزار ایرانی!!!) در جاده های ایران کشته شده اند!

مشاهده خبر در لینک اصلی

باید فریاد زد تا مسائل هر کشور در اولویت مناسب مورد حل و فصل قرار بگیرند. باید در شبکه های اجتماعی، کمی از رفتارهای احساسی خود بکاهیم تا بتوانیم موج های انسانی صحیح و سازمان یافته بسازیم تا مشکلاتمان را به موقع و تا زمانی که فرصت باقی است حل کنیم و نه وقتی که کار از کار گذشت!

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *